A „Kertből iskola” néven futó programot mind Szatmárnémetiben, mind Nagybányán olyan kiszolgáltatott helyzetben lévő közösségekben ültették gyakorlatba, melyeket nagymértékben jellemez a generációról generációra öröklődő szegénység, a társadalmi kirekesztettség és az alacsony iskolázottsági szint, melyeknek okán a családok nem tudják megteremteni mindazokat a feltételeket, melyek a gyermekek egészséges fizikai és szellemi fejlődéséhez szükségesek.
A Stea Egyesület tájékoztatása szerint a nevelési programba bekapcsolódó családok életét rossz lakhatási körülmények jellemzik, otthonaik túlzsúfoltak, és túlnyomó többségükben még folyóvíz sincs. A szülők alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek, valamint komoly gondot okoz számukra a rendelkezésükre álló erőforrások beosztása, s ezt sajnos a gyerekek táplálkozása és napi rutinja is megsínyli. Nem tudnak ugyanis megfelelni az iskolai elvárásoknak, mely végső soron felnőtt életükre is negatív hatással lesz.
A "Kertből iskola” célja, hogy tudatosítsa a programban részt vevő 48 gyermekben az egészséges életmód fontosságát azáltal, hogy hat hónapon át, heti rendszerességgel nevelési célzatú foglalkozásokat szerveznek számukra. E tág keretbe szerencsére nem csak a táplálkozás fér bele, hanem az alkoholfogyasztás és a dohányzás veszélyeire való figyelemfelhívás is, majd a féléves periódus utolsó három hónapjában gyakorlati foglalkozásokra kerül sor. A szatmári gyerekek a Stea Egyesület kertjében szervezett tevékenységek során megismerkedhetnek a kertészettel is, mely által megtanulhatják, hogy hogyan termelhetik meg saját maguk az egészséges táplálkozásban kulcsfontosságú zöldségeket és gyümölcsöket. Így lesz a kertből iskola.
A program ugyanakkor nem felejtkezik el a szülőkről sem. Mint megtudtuk, a szülők az alkohol és a dohányzás káros hatásairól hallhatnak majd a foglalkozásokon, valamint a gyermekek egészséges fejlődéséről és ennek feltételeiről is tájékozódhatnak. Végül, de nem utolsósorban a projekt e marginalizált helyzetben levő gyermekek pedagógusait is szeretné megszólítani. A számukra szervezett tevékenységek célja választ találni arra a kérdésre, hogy hogyan lehet az egészséges életmódot az iskolai környezetben is hatékonyan propagálni.
Az egyesület szerint a projekt nem csak a szóban forgó kedvezményezettek számára lesz hasznos, hanem a kezdeményezőknek is, hiszen az ily módon szerzett tapasztalatokat szélesebb körben is alkalmazni lehet majd.